Dergiler / Ordu Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Dergisi / 2025 / Cilt: 15 Sayı: 2

Lorentzian n-Uzayında Tip (n-3) Null Oskülatör Eğriler

Null Osculating Curves of Type (n-3) in Lorentzian n-Space

Özgür Kalkan(AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ, AFYON MESLEK YÜKSEKOKULU)0000-0003-1665-233X
Süleyman Şenyurt(ORDU UNIVERSITY, FACULTY OF ARTS AND SCIENCES)0000-0003-1097-5541
Sayfa
327–338
Yayın Tarihi
2025-12-27
🏛️Bu makalenin bibliyografik verileri ve tam metin bağlantısı DergiPark üzerinden sağlanmıştır.
DergiPark Kaydı ↗
✨

Yapay Zeka Hızlı Bakış & Çıkarımlar

AI Insight
⚡ TL;DR(1 Cümlede Hızlı Çıkarım)

Ayrıca, harmonik eğrilik fonksiyonları kullanılarak B_n-2 cinsinden tip (n-3) null oskülatör eğriler için alternatif bir formülasyon sunulmuştur.

📌 3 Maddede Bu Makale

🎯
Amaç & Hipotez:Bu çalışmada Lorentzian n-uzayı E_1^n de tip (n-3) null osculatör eğrilerin karakterizasyonları araştırılmıştır.
📊
Temel Bulgular & Veri:E_1^n de bir null eğrinin tip (n-3) null osculatör eğri olması için gerek ve yeter koşullar incelenmiştir.
💡
Sonuç & Katkı:Ayrıca, harmonik eğrilik fonksiyonları kullanılarak B_n-2 cinsinden tip (n-3) null oskülatör eğriler için alternatif bir formülasyon sunulmuştur.
🔬Tür:Araştırma Makalesi
📍Kapsam:Genişletilmiş Akademik Örneklem
⚙️Değişkenler:null oskülatör eğriler · eğrilikler · harmonik eğrilik fonksiyonları

Özet

Bu çalışmada Lorentzian n-uzayı E_1^n de tip (n-3) null osculatör eğrilerin karakterizasyonları araştırılmıştır. E_1^n de bir null eğrinin tip (n-3) null osculatör eğri olması için gerek ve yeter koşullar incelenmiştir. Bu eğrilerin karakterizasyonları eğrilik fonksiyonları cinsinden elde edilmiş ve bir null eğrinin tip (n-3) null oskülatör eğri olabilmesi için gereken eğrilikler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca, harmonik eğrilik fonksiyonları kullanılarak B_n-2 cinsinden tip (n-3) null oskülatör eğriler için alternatif bir formülasyon sunulmuştur.

Abstract

This paper investigates the characterizations of null osculating curves of type (n-3) in Lorentzian n-space . The necessary and sufficient conditions for a null curve to be null osculating curve of type (n-3) in E_1^n are examined. The characterizations of these curves are obtained in terms of their curvature functions, and the relations between the curvatures required for a null curve to be a null osculating curve of type (n-3) are determined. Moreover, alternative formulations for null osculating curves of type (n-3) using harmonic curvature functions in terms of B_n-2 are presented.

🔖

Bu Makaleye Atıf Yap

Kalkan, Ö., Şenyurt, S. (2025). Lorentzian n-Uzayında Tip (n-3) Null Oskülatör Eğriler. Ordu Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Dergisi, Cilt: 15 Sayı: 2, 327–338. https://doi.org/10.54370/ordubtd.1746044

📄 Tam Metin PDF Okuyucu

📄

PDF görüntüleyici hazırlanıyor...

Kaynakça (22)

  1. Chen B. Y. (2003). When does the position vector of a space curve always lie in its rectifying plane? Amer.Math. Monthly, 110, 147-152. https://www.jstor.org/stable/3647775
  2. İlarslan K., & Nešovic E. (2008). Some characterizations of osculating curves in the Euclidean spaces. Demonstratio Mathematica, 16(4), 931-939. https://www.degruyterbrill.com/document/doi/10.1515/dema-2008-0421
  3. İlarslan K., & Nešovic E. (2009). The first kind and the second kind osculating curves in Minkowski space-time. Compt. Rend. Acad. Bulg. Sci, 62(6), 685-693.
  4. İlarslan K., Nešovic E. (2012). Some characterizations of null osculating curves in the Minkowski space-time. Proceedings of the Estonian Academy of Sciences, 61(1), 1-8. https://kirj.ee/public/proceedings_pdf/2012/issue_1/Proc-2012-1-1-8.pdf
  5. İlarslan K., & Nešovic E. (2011). Some characterizations of pseudo and partially null osculating curves in Minkowski space-time, International Electronic Journal of Geometry, 4(2), 1-12. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/775542.
  6. Uçum A., Sakaki M., & İlarslan K. (2017). On osculating, normal and rectifying bi-null curves in, Journal of Dynamical Systems and Geometric Theories, 15(1), 2017. http://www.seams-bull-math.ynu.edu.cn/downloadfile.jsp?filemenu=_202301&filename=10_47(1).pdf
  7. İlarslan K., Sakaki M., & Uçum A. (2018). On osculating, normal and rectifying bi-null curves in, Novi Sad Journal of Mathematics, 48(1), 9-20. http://elib.mi.sanu.ac.rs/files/journals/nsjom/87/nsjomn87p9-20.pdf
  8. Bektaş Ö., & Bekiryazıcı Z. (2022). Generalized osculating curves of type (n-3) in the n-dimensional Euclidean space. Commun.Fac. Sci. Univ. Ank. Ser. A1 Math. Stat, 71(1), 212–225. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/1464656
  9. Özdamar E., & Hacısalihoğlu H. H. (1975). A characterization of inclined curves in Euclidean n-space. Commun. Fac. Sci. Univ. Ank. Series A1, 24, 15-22. https://sites.dmi.uns.ac.rs/nsjom/Papers/40_1/NSJOM_40_1_009_017.pdf
  10. Gök İ., Camcı Ç., & Hacısalihoğlu H. H. (2009). -slant helices in Minkowski n−space. Commun. Fac. Sci. Univ. Ank. Series A1, 58(1), 29–38. https://dergipark.org.tr/tr/pub/cfsuasmas/issue/47356/597391
  11. Ekmekçi N, Hacısalihoğlu H. H., & İlarslan K. (2000). Harmonic Curvatures in Lorentzian Space. Bulletin of the Malaysian Math. Sci. Soc, 23, 173-179. https://www.emis.de/journals/BMMSS/pdf/v23n2/v23n2p8.pdf
  12. İyigün E., & Arslan K. (2005). On Harmonic Curvatures of Curves in Lorentzian n-Space. Commun. Fac. Sci. Univ. Ank. Series A1, 54(1), 29-34. https://dergipark.org.tr/tr/pub/cfsuasmas/issue/60796/899100
  13. Zıplar E., & Yaylı Y. (2018). Eikonal helices and harmonic curvatures in Riemannian manifolds. Iran J Sci Technol Trans Sci, 42, 753–761. https://link.springer.com/article/10.1007/s40995-016-0038-3
  14. Kalkan Boyacıoğlu Ö. (2020). A new approach on rectifying curves in Lorentzian n-space. Compt. Rend. Acad. Bulg. Sci, 73(6), 776-783. http://www.proceedings.bas.bg/cgi-bin/mitko/0DOC_abs.pl?2020_6_04
  15. Yılmaz B., Gök İ., & Yaylı Y. (2022). Equations of rectifying curves and focal curves in. Journal of Mathematical Sciences and Modelling, 5(1), 8-15. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2019630
  16. O’Neill B. (1983). Semi-Riemannian geometry with applications to relativity. Academic Press, London.
  17. Ferrandez A., Gimenez A., & Lucas P. (2001) Null helices in Lorentzian space forms. International Journal of Modern Physics A, 16, 4845-4863. https://webs.um.es/aferr/miwiki/lib/exe/fetch.php?media=2001fgl_ijmp.pdf
  18. Uçum A., Sakaki M., & İlarslan K. (2017). On osculating, normal and rectifying bi-null curves in, Journal of Dynamical Systems and Geometric Theories, 15(1), 2017. http://www.seams-bull-math.ynu.edu.cn/downloadfile.jsp?filemenu=_202301&filename=10_47(1).pdf
  19. İlarslan K., Sakaki M., & Uçum A. (2018). On osculating, normal and rectifying bi-null curves in, Novi Sad Journal of Mathematics, 48(1), 9-20. http://elib.mi.sanu.ac.rs/files/journals/nsjom/87/nsjomn87p9-20.pdf
  20. Gök İ., Camcı Ç., & Hacısalihoğlu H. H. (2009). -slant helices in Minkowski n−space. Commun. Fac. Sci. Univ. Ank. Series A1, 58(1), 29–38. https://dergipark.org.tr/tr/pub/cfsuasmas/issue/47356/597391
  21. Kalkan Boyacıoğlu Ö. (2020). A new approach on rectifying curves in Lorentzian n-space. Compt. Rend. Acad. Bulg. Sci, 73(6), 776-783. http://www.proceedings.bas.bg/cgi-bin/mitko/0DOC_abs.pl?2020_6_04
  22. Yılmaz B., Gök İ., & Yaylı Y. (2022). Equations of rectifying curves and focal curves in. Journal of Mathematical Sciences and Modelling, 5(1), 8-15. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/2019630