Dergiler / Adıyaman Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi / 2022 / Cilt: 12 - Sayı: 2

Wave Solution Analysis of a Nonlinear Mathematical Model on Fluid Mechanics

Sayfa
162–176
Yayın Tarihi
2022-12-30
DOI
—
🏛️Bu makalenin bibliyografik verileri ve tam metin bağlantısı DergiPark üzerinden sağlanmıştır.
DergiPark Kaydı ↗
✨

Yapay Zeka Hızlı Bakış & Çıkarımlar

AI Insight
⚡ TL;DR(1 Cümlede Hızlı Çıkarım)

Ortaya çıkan çözümler analiz edildiğinde hiperbolik, trigonometrik ve rasyonel fonksiyonlar gözlemlenmiştir.

📌 3 Maddede Bu Makale

🎯
Amaç & Hipotez:Bu çalışmada, modifiye edilmiş üstel fonksiyon metodu uygulanarak B tipi Kadomtsev Petviashvili denkleminin bazı dalga çözümleri elde edilmiştir.
📊
Temel Bulgular & Veri:Modifiye edilmiş üstel fonksiyon yönteminin doğası gereği, bu yapıdaki çözümlerden daha fazla elde etmek için incelenilmiş olan iki farklı durum burada sunulmuştur.
💡
Sonuç & Katkı:Ortaya çıkan çözümler analiz edildiğinde hiperbolik, trigonometrik ve rasyonel fonksiyonlar gözlemlenmiştir.
🔬Tür:Araştırma Makalesi
📍Kapsam:Genişletilmiş Akademik Örneklem
⚙️Değişkenler:Geliştirilmiş Üstel Fonksiyon Metodu (GÜFM) · B tipi Kadomtsev Petviashvili · Dalga Çözümleri

Özet

Bu çalışmada, modifiye edilmiş üstel fonksiyon metodu uygulanarak B tipi Kadomtsev Petviashvili denkleminin bazı dalga çözümleri elde edilmiştir. Modifiye edilmiş üstel fonksiyon yönteminin doğası gereği, bu yapıdaki çözümlerden daha fazla elde etmek için incelenilmiş olan iki farklı durum burada sunulmuştur. Farklı durumlar da incelenerek daha fazla dalga çözümü elde edilebilir. Ortaya çıkan çözümler analiz edildiğinde hiperbolik, trigonometrik ve rasyonel fonksiyonlar gözlemlenmiştir. Wolfram Mathematica yazılımı ile bulunan çözüm fonksiyonlarının B tipi Kadomtsev Petviashvili denklemini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiş ve belirlenen uygun parametrelerle dalga çözümünün üç boyutlu kontur, yoğunluk ve iki boyutlu grafiklerin analizi sunulmuştur.

Abstract

This study obtains some wave solutions of the B-type Kadomtsev Petviashvili equation by applying the modified exponential function method (MEFM). Thanks to this method, the exact solutions of the non-linear partial differential equations will be obtained and there will be an opportunity to examine the physical structure of these solutions. Due to the nature of MEFM, two different cases are presented here that have been analyzed to obtain more solutions in this structure. More wave solutions can be obtained by analyzing different situations. When the resulting solutions are analyzed, hyperbolic, trigonometric, and rational functions are observed. It has been checked whether the solution functions found with Wolfram Mathematica software provide the B type Kadomtsev Petviashvili equation and graphs simulating the wave solution behavior with the determined appropriate parameters are presented.

🔖

Bu Makaleye Atıf Yap

AKTÜRK, T., ÇAKMAK, V. (2022). Wave Solution Analysis of a Nonlinear Mathematical Model on Fluid Mechanics. Adıyaman Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi, Cilt: 12 - Sayı: 2, 162–176. https://ajindex.com/articles/874121

📄 Tam Metin PDF Okuyucu

📄

PDF görüntüleyici hazırlanıyor...

Kaynakça (12)

  1. Elwakil, S.A., El-Labany, S.K., Zahran, M.A., Sabry, R., Modified extended tanh- function method for solving nonlinear partial differential equations, Physics Letters A, 299 (2- 3), 179-188, 2002
  2. Zheng, X., Chen, Y., Zhang, H., Generalized extended tanh-function method and its application to (1+1)-dimensional dispersive long wave equation, Physics Letters A, 311 (2-3), 145-157, 2003
  3. Liu, C.S., Trial equation method to nonlinear evolution equations with rank inhomogeneous: mathematical discussions and its applications, Communications in Theoretical Physics, 45 (2), 219-223, 2006
  4. Bulut, H., Baskonus, H.M., Pandir Y., The modified trial equation method for fractional wave equation and time fractional generalized Burgers equation, In Abstract and Applied Analysis Hindawi, Vol. 2013, 2013
  5. Gurefe, Y., Misirli, E., Sonmezoglu, A., Ekici, M., Extended trial equation method to generalized nonlinear partial differential equations, Applied Mathematics and Computation, 219 (10), 5253-5260, 2013
  6. Yang, X.F., Deng, Z.C., Wei, Y.A., Riccati-Bernoulli sub-ODE method for nonlinear partial differential equations and its application, Advances in Difference Equations, 2015 (1), 1- 17, 2015
  7. Baskonus, H.M., Bulut, H., Regarding on the prototype solutions for the nonlinear fractional-order biological population model, In AIP Conference Proceedings AIP Publishing LLC, 1738, 2016
  8. Abdelrahman, M.A., A note on Riccati-Bernoulli Sub-ODE method combined with complex transform method applied to fractional differential equations, Nonlinear Engineering, 7 (4), 279-285, 2018
  9. Hosseini, K., Gholamin, P., Feng’s first integral method for analytic treatment of two higher dimensional nonlinear partial differential equations,Differential Equations and Dynamical Systems, 23 (3), 317-325, 2015
  10. Kutluay, S., Karta, M., Yağmurlu, N.M., Operator time-splitting techniques combined with quintic B-spline collocation method for the generalized Rosenau–KdV equation, Numerical Methods for Partial Differential Equations, 35, 2221–2235, 2019
  11. Yağmurlu, N.M., Karakaş, A.S., Numerical solutions of the equal width equation by trigonometric cubic B‐spline collocation method based on Rubin–Graves type linearization, Numerical Methods for Partial Differential Equations, 36 (5), 1170-1183, 2020
  12. Özer, S., Yağmurlu, N.M., Numerical solutions of nonhomogeneous Rosenau type equations by quintic B-spline collocation method, Mathematical Methods in the Applied S