Dergiler / Endoskopi / 2014 / Cilt: 22 - Sayı: 1

Onbeş yaşındaki çocukta doksisikline bağlı gelişen özofagus ülseri

Esophageal ulcer caused by doxycycline in a 15-year-old child

Sayfa
14–15
Yayın Tarihi
2022-10-11
DOI
—
🏛️Bu makalenin bibliyografik verileri ve tam metin bağlantısı DergiPark üzerinden sağlanmıştır.
DergiPark Kaydı ↗
✨

Yapay Zeka Hızlı Bakış & Çıkarımlar

AI Insight
⚡ TL;DR(1 Cümlede Hızlı Çıkarım)

Bu makalede, doksisik- lin kullanımına bağlı özefagus ülseri gelişen onbeş yaşındaki çocuk hasta sunuldu.

📌 3 Maddede Bu Makale

🎯
Amaç & Hipotez:Tetrasiklin türevi ilaçlar yeterli miktarda suyla alınmazsa özofagusta mukozal iritasyona neden olabilir.
📊
Temel Bulgular & Veri:Doksisiklin, direkt etkiyle özofagus mukozasında hasara neden olarak özofajit ve ülser oluşturabilir.
💡
Sonuç & Katkı:Bu makalede, doksisik- lin kullanımına bağlı özefagus ülseri gelişen onbeş yaşındaki çocuk hasta sunuldu.
🔬Tür:Araştırma Makalesi
📍Kapsam:Genişletilmiş Akademik Örneklem
⚙️Değişkenler:Alan Parametreleri

Özet

Tetrasiklin türevi ilaçlar yeterli miktarda suyla alınmazsa özofagusta mukozal iritasyona neden olabilir. Doksisiklin, direkt etkiyle özofagus mukozasında hasara neden olarak özofajit ve ülser oluşturabilir. İlaç kullanımına bağlı gelişen özofajitin tipik klinik belirtisi saatler veya günler içerisinde gelişen retrosternal yanma, disfaji ve odinofajidir Tanıda ilaç alım öyküsü önemlidir ve üst gastrointestinal sistem endoskopisi kullanılır. Bu makalede, doksisik- lin kullanımına bağlı özefagus ülseri gelişen onbeş yaşındaki çocuk hasta sunuldu.

Abstract

If tetracycline derivatives are not taken with sufficient water, the drugs can cause esophageal mucosal irritation. We report a 15-year-old child, in whom doxycycline caused direct damage to the mucosa of the esophagus, resulting in esophagitis and peptic ulcer. Drug-induced esophagitis can develop in hours or days with typical clinical symptoms of heartburn, dysphagia and odynophagia. The patient's history of drug intake is important, and upper gastrointestinal system endoscopy is used for the diagnosis. In this article, we present a 15-year-old patient with esophageal ulcer developing after doxy- cycline treatment.

🔖

Bu Makaleye Atıf Yap

ARSLAN, D., TÜRKUÇAR, S., KARACABEY, N., SEVİNÇ, E. (2022). Onbeş yaşındaki çocukta doksisikline bağlı gelişen özofagus ülseri. Endoskopi, Cilt: 22 - Sayı: 1, 14–15. https://ajindex.com/articles/501136

📄 Tam Metin PDF Okuyucu

📄

PDF görüntüleyici hazırlanıyor...

Kaynakça (8)

  1. Ueda K, Muto M, Chiba T. A case of esophageal ulcer caused by alendro- nate sodium tablets. Gastrointest Endosc 2011; 73:1037-8.
  2. Jang HJ, Kim AS, Hwang JB. Cytomegalovirus-associated esophageal ul- cer in an immunocompetent infant: When should ganciclovir be admin- istered. Korean J Pediatr 2012; 55:491-3.
  3. Vanderhoof JA, Rich KC, Stiehm ER, Ament ME. Esophageal ulcers in immunodeficiency with elevated levels of IgM and neutropenia. Am J Dis Child 1977; 131:551-2.
  4. Saravanan T, Telisinghe PU, Chong VH. Oesophageal ulcers secondary to doxycycline and herpes simplex infection in an immunocompetent patient. Singapore Med J 2012; 53:e69-70. Al-Mofarreh MA, Al Mofleh IA. Esophageal ulceration complicating doxycycline therapy. World J Gastroenterol 2003; 9:609-11.
  5. Al-Mofarreh MA, Al Mofleh IA. Doxycline-induced esophageal ulcer- ations. Saudi J Gastroenterol 1998; 4:20-4.
  6. Öztürk S, Berçin S, Kırtak N. Doksisikline bağlı gelişen özofajit ve ülser. Tıp Araştırmaları Dergisi 2011; 9:195-7.
  7. Şit M, Aktaş G, Erdal E. Tek doz doksisiklin kullanımı sonrası gelişen özefagus ülseri. Abant Medical Journal 2012; 1:104 Saçıkara M, Nazligül Y, Kızılca G, Bulur O. Doksisiklin özofajiti: İki olgu nedeniyle literatürün gözden geçirilmesi. Dicle Tıp Dergisi 2010; 37:297-9.
  8. Arıcı DS, Göze F, Akbayır N. Doxycyline induced esophagitis. The Turk- ish J Gastroenterol1999; 10:179-81.