Dergiler / MN Oftalmoloji / 2002 / Cilt: 9 - Sayı: 4

Lamotrijine bağlı toksik epidermal nekroliz ve ağır göz tutulumu

Toxic epidermal necrolysis associated with lamotrigine and severe ocular involvement

Sayfa
396–398
DOI
—
🏛️Bu makalenin bibliyografik verileri ve tam metin bağlantısı DergiPark üzerinden sağlanmıştır.
DergiPark Kaydı ↗
✨

Yapay Zeka Hızlı Bakış & Çıkarımlar

AI Insight
⚡ TL;DR(1 Cümlede Hızlı Çıkarım)

Bu olgu sunumunda, kliniğimizde tedavisi ve izlemi yapılmış olan, 20 yaşında bir genç kızda valproik asit tedavisine eklenen lamotrijin kullanımı sonrası kısa süre içerisinde gelişen toksik epidermal nekrolize bağlı ağır seyirli bir göz tutulumu olgusunu sunmaktayız.

📌 3 Maddede Bu Makale

🎯
Amaç & Hipotez:Valproik asit ve lamotrijin günümüzde epilepsi tedavisinde sıklıkla kullanılan iki ilaçtır.
📊
Temel Bulgular & Veri:Lamotrijin kullanımı sonucu deri döküntüleri olabileceği bilinmesine karşın bu ilacın valproik asitle birlikte kullanımında, nadiren bazı mukokütanöz tutulumlu reaksiyonlar gelişebilmektedir.
💡
Sonuç & Katkı:Bu olgu sunumunda, kliniğimizde tedavisi ve izlemi yapılmış olan, 20 yaşında bir genç kızda valproik asit tedavisine eklenen lamotrijin kullanımı sonrası kısa süre içerisinde gelişen toksik epidermal nekrolize bağlı ağır seyirli bir göz tutulumu olgusunu sunmaktayız.
🔬Tür:Araştırma Makalesi
📍Kapsam:Genişletilmiş Akademik Örneklem
⚙️Değişkenler:Epidermal nekroliz · toksik · İlaç döküntüleri

Özet

Valproik asit ve lamotrijin günümüzde epilepsi tedavisinde sıklıkla kullanılan iki ilaçtır. Lamotrijin kullanımı sonucu deri döküntüleri olabileceği bilinmesine karşın bu ilacın valproik asitle birlikte kullanımında, nadiren bazı mukokütanöz tutulumlu reaksiyonlar gelişebilmektedir. Bu olgu sunumunda, kliniğimizde tedavisi ve izlemi yapılmış olan, 20 yaşında bir genç kızda valproik asit tedavisine eklenen lamotrijin kullanımı sonrası kısa süre içerisinde gelişen toksik epidermal nekrolize bağlı ağır seyirli bir göz tutulumu olgusunu sunmaktayız.

Abstract

Valproic acid and lamotrigine are two commonly used drugs in epilepsy today. Although lamotrigine- associated skin rashs is well-known, rarely some mucocutaneous reactions could be observed, when it is combined with valproic acid. Here in this case report, we demonstrate a severe ocular involvement associated with toxic epidermal necrolysis that developed shortly after adding lamotrigine to the valproic acid treatment in a 20-years old young girl who was followed and treated in our clinic.

🔖

Bu Makaleye Atıf Yap

ÖRNEK, K., ATİLLA, H., ERKAM, N. (2002). Lamotrijine bağlı toksik epidermal nekroliz ve ağır göz tutulumu. MN Oftalmoloji, Cilt: 9 - Sayı: 4, 396–398. https://ajindex.com/articles/296284