Dergiler / Haseki Tıp Bülteni / 2015 / Cilt: 53 - Sayı: 3

Viral Döküntülü Hastalığı Taklit Eden Nadir Bir Olgu: Salazopirin Hipersensitivitesi

A Sulphasalazine-Induced Hypersensitivity Syndrome Mimicking Viral Rash Illness

Sayfa
277–280
DOI
—
🏛️Bu makalenin bibliyografik verileri ve tam metin bağlantısı DergiPark üzerinden sağlanmıştır.
DergiPark Kaydı ↗
✨

Yapay Zeka Hızlı Bakış & Çıkarımlar

AI Insight
⚡ TL;DR(1 Cümlede Hızlı Çıkarım)

Çalışmamızda çok nadir görülen ve viral döküntülü hastalığı taklit eden, salazopirin hipersensitivitesi tanısı almış bir olguyu sunmayı amaçladık. (Ha­se­ki T›p Bül­te­ni 2015; 53: 277-80)

📌 3 Maddede Bu Makale

🎯
Amaç & Hipotez:Ateş ve döküntü etyolojisi, hekimleri tanı koymada zorlayan bir durumdur.
📊
Temel Bulgular & Veri:İlaçla ilişkili hipersensitivite sendromu (İHSS) sistemik, birden çok organ tutulumunun da görülebildiği hayatıtehdit edebilen reaksiyonlardan biri olup mortalite %20’lere ulaşabilmektedir.
💡
Sonuç & Katkı:Çalışmamızda çok nadir görülen ve viral döküntülü hastalığı taklit eden, salazopirin hipersensitivitesi tanısı almış bir olguyu sunmayı amaçladık. (Ha­se­ki T›p Bül­te­ni 2015; 53: 277-80)
🔬Tür:Deneysel Tarla Denemesi
📍Kapsam:2015 Verileri
⚙️Değişkenler:Alan Parametreleri

Özet

Ateş ve döküntü etyolojisi, hekimleri tanı koymada zorlayan bir durumdur. Etyolojide en sık viral ve bakteriyel etkenler görülse de; ilaçlar, kimyasal maddeler, bazı gıdalar, romatolojik hastalıklar da ateş ve döküntü nedeni olabilmektedir. İlaçla ilişkili hipersensitivite sendromu (İHSS) sistemik, birden çok organ tutulumunun da görülebildiği hayatıtehdit edebilen reaksiyonlardan biri olup mortalite %20’lere ulaşabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybedilmeden etyolojinin aydınlatılması önem kazanmaktadır. Çalışmamızda çok nadir görülen ve viral döküntülü hastalığı taklit eden, salazopirin hipersensitivitesi tanısı almış bir olguyu sunmayı amaçladık. (Ha­se­ki T›p Bül­te­ni 2015; 53: 277-80)

Abstract

The etiology of fever and rash is a challenging condition for clinicians in the diagnosis. Viral and bacterial agents are the most etiological factors, but drugs, chemicals, foods, and rheumatic diseases can also cause fever and rash. Drug-induced hypersensitivity syndrome is one of the life-threatening reactions in which systemic multiple organ involvement can be seen. The mortality rate in drug-induced hypersensitivity syndrome (DIHS) is about 20%. Therefore, it is important to clarify the etiology without delay. In our study, we aimed to present a rare case of salazopyrin hypersensitivity mimicking a viral illness with skin rash. (The Me­di­cal Bul­le­tin of Ha­se­ki 2015; 53: 277-80)

🔖

Bu Makaleye Atıf Yap

DEMİRDAL, T. (2015). Viral Döküntülü Hastalığı Taklit Eden Nadir Bir Olgu: Salazopirin Hipersensitivitesi. Haseki Tıp Bülteni, Cilt: 53 - Sayı: 3, 277–280. https://ajindex.com/articles/220220

📄 Tam Metin PDF Okuyucu

📄

PDF görüntüleyici hazırlanıyor...

Kaynakça (12)

  1. Girelli F, Bernardi S, Gardelli L, et al. A New Case of DRESS Syndrome Induced by Sulfasalazine and Triggered by Amoxicillin. Case Rep Rheumatol 2013;2013:409152
  2. Shiohara T, Iijima M, Ikezawa Z, Hashimoto K. The diagnosis of a DRESS syndrome has been sufficiently established on the basis of typical clinical features and viral reactivations. Br J Dermatol 2007;156:1083-4
  3. Kuruvilla ME, Khan DA. Antibiotic Allergy. In: Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, edıtors. Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practise of Infectious Diseases. 8th ed. Churcill Livingstone, Philadelphia; 2015. p. 298-303
  4. E L omairi N, Abourazzak S, Chaouki S, Atmani S, Hida M. Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptom (DRESS) induced by carbamazepine: a case report and literature review. Pan Afr Med J 2014;18:9. 111 5. Criado PR, Criado RF, Avancini JM, Santi CG. Drug reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms (DRESS) / Drug- induced Hypersensitivity Syndrome (DIHS): a review of current concepts. An Bras Dermatol 2012;87:435-49
  5. Tohyama M, Hashimoto K. New aspects of drug-induced hypersensitivity syndrome. J Dermatol 2011;38:222-8
  6. Gentile I, Talamo M, Borgia G. Is the drug-induced hypersensitivity syndrome (DIHS) due to human herpesvirus 6 infection or to allergy-mediated viral reactivation? Report of a case and literature review. BMC Infect Dis 2010;10:49
  7. Kano Y, Ishida T, Hirahara K, Shiohara T. Visceral involvements and long-term sequelae in drug induced hypersensitivity syndrome. Med Clin North Am 2010;94:743-59
  8. Kano Y, Hiraharas K, Sakuma K, Shiohara T. Several herpesviruses can reactivate in a severe drug-induced multiorgan reaction in the same sequential order as in graft- versus-host disease. Br J Dermatol 2006;155:301-6
  9. Hetherington S, Hughes AR, Mosteller M, et al. Genetic variations in HLA-B region and hypersensitivity reactions to abacavir. Lancet 2002;359:1121-2
  10. Alfirevic A, Jorgensen AL, Wiliamson PR, Chadwick DW, Park BK, Pirmohamed M. HLA-B locus in Caucasian patients with carbamazepine hypersensitivity. Pharmacogenomics 2006;7:813-8
  11. Takagi H, Hoshino T, Naganuma A, et al. Drug induced hypersensitivity syndrome by triple therapy of peginterferon alpha2b, ribavirin and telaprevir in patient with double positive for HBV and HCV. Hepatogastroenterology 2013;60:1557-60
  12. Shiohara T, Inaoka M, Kano Y. Drug-induced hypersensitivity syndrome (DIHS): a reaction induced by a complex interplay among herpesviruse